Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών πραγματοποιήθηκε στο τμήμα Β3 του σχολείου μας, δίωρη δειγματική διδασκαλία από την κα Καταροπούλου, με θέμα τα δικαιώματα του παιδιού. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού που τιμάται στις 20 Νοεμβρίου, οι μαθήτριες και οι μαθητές του Β3 μελέτησαν σχετικό εκπαιδευτικό υλικό στα αγγλικά με στόχο να κατανοήσουν την έννοια του δικαιώματος και το γεγονός ότι όλα τα παιδιά του κόσμου οφείλουν να έχουν τα ίδια δικαιώματα στην υγεία, την ανάπτυξη, την εκπαίδευση και την ευημερία, ανεξαρτήτως φύλου, προέλευσης, θρησκείας ή αναπηρίας.

Στη συνέχεια, με τη βοήθεια ενός παζλ, σχημάτισαν σε ομάδες τα βασικά άρθρα της Συνθήκης για τα Δικαιώματα του Παιδιού, συνδέοντας προτάσεις μεταξύ τους. Αναγνωρίζοντας ότι, παρά τα όσα ρητά αναφέρονται στη διεθνή νομοθεσία, η πραγματικότητα για πολύ μεγάλο αριθμό παιδιών του πλανήτη μας παραμένει ζοφερή, οι μαθήτριες και οι μαθητές ανέλαβαν να υπερασπιστούν τα δικαιώματα παιδιών που υποφέρουν, γράφοντας κείμενα στα αγγλικά για την καταπάτηση των δικαιωμάτων των παιδιών. Το μάθημα έκλεισε με το τραγούδι “Imagine” και με την διαπίστωση ότι αξίζει να φανταστούμε ένα καλύτερο κόσμο, αλλά οφείλουμε να δράσουμε για να τον διεκδικήσουμε.